POŠTARSKA BAJKA, 2013.

Upisom novih članova i formiranjem nove, mlađe grupe u dobi od prvog do petog razreda osnovne škole, pokazala se potreba za upoznavanjem osnovnih pojmova kazališne umjetnosti. Kako je plan radionice stoga obuhvaćao uz osnovne pojmove dramske umjetnosti i poznate kazališne tehnike, tako smo poznate poštarske patuljke iz lektire za drugi razred osnovne Karela Čapeka pretvorili u male kazališne pomoćnike. Poštarski patuljci su predstavom u predstavi prikazali različitim kazališnim tehnikama putovanje poštara Kolbabe, koji u vom slučaju nije pokušavao spojiti Františeka i Marženku putujući Češkom, nego je tražio Franu i Maru po drniškom kraju. Lokalizacija priče bila je nužna za aktualiziranje teme, a ujedno i napomena i polaznicima i publici – da je kazalište umjetnost trenutka u kojem živimo i da diše sa svojom publikom. Zajednička izrada scenografije i rekvizita u radionici bila je dio likovnog izražavanja, a da sve bude veselije, glazba je odredila lokalitete i ugođaj scene. Poučeni iskustvom s glomaznom scenografijom koja je nezgodna za gostovanja, osmisli smo niz prizora koji se scenografski „drže“ za jednu špagu, koja prelazi iz „štrika za vješanje čarapa“ u prizoru „Siverić“ - nosač za plahtu kazališta sjena u prizoru „Oklaj“, a zatim i paravan za kazalište lutaka u „Moseću“. „Drnišku „Poštu“ su patuljci spremili u tren, jer ona cijela, uključujući pisma i pakete koje su sami izradili, stane na jedna jedina konobarska kolica i u trenu nestane u pozadini pozornice. Veselom „Poštarskom bajkom“ članovi male grupe većinom su debitirali pred drniškom publikom i izveli predstavu više puta. Predstava je još uvijek „aktivna“ i može se izvoditi po potrebi za dogovorene izvedbe.

1. PLAKAT I KAZALIŠNI LISTIĆ 882 KB
2. PLAKAT (Izvedba 6.8.2018.) 406 KB